Blog mojej żony - zapraszam!!!

Nowości Strona główna KrakRower O mnie Plany Galeria Kontakt
Wyprawy rowerowe
   2006 r.
   2005 r.
   2002 r.
   2001 r.
   sierpień 2000 r.
   lipiec 2000 r.
   1999 r.
   1996 r.
   1995 r.
   1993 r.
   1992 r.
Podróże
   Indie 2015
Inne
   O podrożach
   Rower a GPS
   Licznik CM 414 M
   Ciekawostki
   O rumakach
   kumpli...
   ... i o moim
   Stare rowery
   Ankieta
   Książka gości
   LINKI
 
In Polish In English


Consulaat van Het Koninkrijk der Nederlanden

Konsulat Królestwa Niderlandów

50-123 Wrocław, ul. Oławska 2, tel. (71) 344 49 85 fax (71) 344 52 71

Biuro Konsula Honorowego w Krakowie:

31-029 Kraków ,ul. Zyblikiewicza 11a, tel. (12) 428 44 60, fax +48 (12) 428 44 62
Dzień Królowej - KoninginnedagCo roku święcą Holendrzy na całym świecie Dzień Królowej. 30 kwietnia to dzień urodzin Księżnej Juliany, w latach 1948 do 1980 Królowej Niderlandów, matki obecnej Królowej. Beatrix.

Przejmując koronę od matki w dniu 30 kwietnia 1980, królowa Beatrix ogłosiła ten dzień na stałe Dniem Królowej i świętem państwowym.


Jest to wielkie i radosne święto całego narodu. W całej Holandii organizowane są huczne imprezy, z których najbardziej znane są obchody w Amsterdamie. Na jeden dzień stolica zamienia się w wielki jarmark. Poprzedniego popołudnia samochody muszą opuścić centrum miasta, a ich miejsce zajmują ludzie biwakujący przez całą noc, aby upilnować kilka metrów kwadratowych ulicy, na których w Dzień Królowej będą sprzedawać, gotować, śpiewać, tańczyć, grać, deklamować, malować czy w inny sposób bawić się i zarabiać jednocześnie.j – zarabiać. Bo to wielkie święto ma – jak przystało na tradycje narodowe – widoczny charakter kupiecki.


Nie brakuje też atrakcji na wodzie. Na amsterdamskich grachtach (kanałach) pojawia się wszystko co pływa – od pontonów, poprzez barki po luksusowe motorówki. Wszystkie ustrojone na pomarańczowo i po brzegi wypełnione świętującymi (nie zawsze trzeźwymi) poddanymi Królowej i ich gośćmi.


Królowa w otoczeniu rodziny królewskiej odwiedza w tym dniu co roku jedną lub dwie miejscowości– za każdym razem inne. Wizyty te są na żywo transmitowane przez telewizję.


Również poza Holandią święci się Dzień Królowej. Wszystkie holenderskie placówki dyplomatyczne i konsularne organizują świąteczne imprezy dla przyjaciół, przedstawicieli miejscowych władz i społeczności oraz Holendrów przebywających w danym kraju.


W Krakowie na obchody Dnia Królowej 2003 r. w niedzielę i poniedziałek 27 i 28 kwietnia zaprasza Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów Wojciech Zipser.
Dziękujemy serdecznie panu Leszkowi Batko- Burmistrzowi Miasta i Gminy Świątniki Górne za pomoc w organizacji tej uroczystości.

 

Dzień Królowej w MałopolsceProgram obchodów narodowego święta holenderskiego w Małopolsce

27-28 kwietnia 2003

Niedziela, 27 kwietnia10:00 „A może jednak rower?” – manifestacja ekologiczna na rzecz budowy ścieżek rowerowych w Krakowie i województwie Małopolskim zakończona spotkaniem z władzami miasta i województwa.

Na spotkanie zaproszeni zostana Pan Marszałek Janusz Sepioł i pan Prezydent Jacek Majchrowski.

Moderator dyskusji: Wojciech Zipser, Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów

Miejsce: Rynek Główny w Krakowie10:30 Przejazd rowerami do Świątnik Górnych (16 km)

Uczestnicy: Wszyscy wielbiciele sportu, świeżego powietrza i Holandii

Miejsce startu: Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie,

Uwaga: w wypadku niepewnej pogody prosimy nie zapomnieć o ubraniu przeciwdeszczowym


    1. Piknik Europejski w Światnikach Górnych

festyn, ognisko, pieczenie kiełbasek, holenderskie gry i zabawy dla dzieci, koncert holenderskiej pieśni żeglarskiej, tańce przy dźwiękach strażackiej orkiestry.

Miejsce: Świątniki Górne

Ponieważ impreza odbywa się na otwartym powietrzu, prosimy pamiętać o pogodzie oraz, że wieczorem może zrobić się chłodno....a najwytrwalszych zabierze do domu autobusP.S. rozdajemy pomarańczowe tulipany – symbol holenderskiej dynastii panującej

Pomarańczowe stroje i dodatki będą niezmiernie mile widziane!

Poniedziałek 28 kwietnia17:30 Dania kuchni holenderskiej - bankiet dla zaproszonych gości.

Pan Robert Makłowicz – nasz krakowski wirtuoz słowa i patelni – z właściwą sobie swadą zapozna nas z wybranymi przez siebie tradycyjnymi daniami kuchni holenderskiej

Zaproszeni Goście: Przedstawiciele świata dyplomacji, przedstawiciele władz Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego, Przedstawiciele polskiego i holenderskiego swiata biznesu, lokalna społeczność holenderska.

Miejsce: Biuro Konsula Honorowego Królestwa Niderlandów w Krakowie, ul. Zyblikiewicza 11A

Wstęp za zaproszeniami.

Ostatnia modyfikacja pliku: 25.10.2022, 22:57:26 CEST
Jesteś